İptal ve İade

İptal ve iade süreçlerine ilişkin aradığınız yanıtları bu sayfada bulabilirsiniz.  

Satın aldığım ürünü iade etmek istiyorum

Ürün satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, ürünü teslim aldığınız tarihten itibaren 7 gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin ürünü reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahipsiniz.

Cayma hakkını kullanmak isterseniz öncelikle iletişim formu, telefon ya da mail yolu ile tarafımıza bilgi vermeniz gerekiyor.

Cayma hakkını kullanmak istediğinizde ürünün tarafımıza geri gönderim bedeli bize aittir.

Cayma hakkını kullanabilmeniz için iade etmek istediğiniz ürünlerin satış değerini yitirmemiş olması gerekmektedir.Orjinal ambalajı bozulmuş, kutu ve iç aparatları olmayan , tekrar satılabilirlik özelliğini yitirmiş ürünlerin iadesi söz konusu değildir.İade edilmek istenen üründe herhangi bir hasar ,çizilme, yırtılma, bant-etiket kullanımı ve kutu içeriğinde eksilme varsa ürün iadesi kabul edilmez.

İade etmek istediğiniz ürüne ait satış faturasının tüm nüshalarını tarafımıza teslim etmeniz gerekmektedir.Fatura şirket adınaysa iade faturası düzenlenmeniz gerekmektedir.Faturanın tüm nüshaları gönderilmediği takdirde KDV ve yasal tüm yükümlülükler müşteriye ait olur ve bu bedel iade edilmez.

Siparişimi iptal ettirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Siparişiniz henüz tarafınıza gönderilmedi ise bizimle temasa geçerek iptal edebilirsiniz. İptal için iletişim formu, telefon ya da mail ile bizimle temasa geçiniz.

Ürün iadesi durumunda para iadesi nasıl ve ne kadar sürede yapılır?

Ürün iade işleminiz onaylandığında ; kredi kartı ile yapılan ödemeler , ödeme yaptığınız kredi kartına , havale/EFT ile yaptığınız ödemeler ödeme yaptığınız banka hesap numarasına 3 iş günü içinde iade edilir.

İlgili banka, iade işlemi sonrasında kredi kartınıza yapılacak geri ödemeyi, tarafımızdan aldığı geri ödeme talimatını aldıktan sonraki 3 iş günü içerisinde yapıyor olacaktır. Bankada oluşan aksaklıklardan firmamız sorumlu değildir.